Kontakt

Fair Action

Fair Action

Ringvägen 80
118 60 Stockholm
Se karta (Ingång på baksidan via Havregatan)

Telefon: 070-940 21 13
E-post: info@fairaction.se
Fakturaadress: arkivplats.931645@arkivplats.se


Medarbetare

Ulrika Urey, kanslichef
Nationalekonom med bakgrund inom internationellt utvecklingssamarbete och rättvis handel. Mångårig erfarenhet från Latinamerika genom att ha lett biståndsorganisationers arbete inom demokrati, mänskliga rättigheter och jämställdhet. Har även arbetat på Sida med välfärdspolitik och anti-korruption.
E-post: ulrika@fairaction.se

Charlie Aronsson, projektledare och ekonomiansvarig
Kandidatexamen i företagsekonomi vid Stockholms Universitet. Har läst mänskliga rättigheter och rättvis handel vid Röda Korsets Folkhögskola. Har tidigare arbetat som samordnare för Nätverket rättvis handel, ekonomiadministratör på Swedwatch samt inom fondbranschen och dagligvaruhandeln.
E-post: charlie@fairaction.se

Emma Grönlund, projektledare
Kandidatexamen i freds- och konfliktkunskap med fokus på mänskliga rättigheter. Har under flera år arbetat med påverkansarbete inom ungdomsrörelsen, nu senast som generalsekreterare på Riksförbundet Unga Allergiker.
E-post: emma@fairaction.se 

X

Malin Kjellqvist, ansvarig strategi och engagemang 
Examen i statsvetenskap med fokus på hållbar utveckling. Har studerat rättvis och etisk handel vid Röda Korsets Folkhögskola och är utbildad hållbarhetsstrateg. Har arbetat med mänskliga rättigheter och företags ansvar sedan 2006.
E-post: malin@fairaction.se

X

Maria Sjödin, sakkunnig företag och mänskliga rättigheter
Juristexamen med inriktning mot mänskliga rättigheter. Har tidigare arbetat på konsultfirman Ethix SRI Advisors som rådgivare åt investerare kring hållbarhetsfrågor. Har även studerat kinakunskap och praktiserat på ideella organisationer i Colombia och Nicaragua.
E-post: maria@fairaction.se

nina-beskurenNina Wertholz, projektledare
Miljövetare med inriktning mot global utveckling och journalistik. Har tidigare arbetat med internationella miljögiftsfrågor och utvecklingssamarbete på Naturskyddsföreningen. Samt med hållbart fiske och ideellt engagemang för Världssnaturfonden WWF och Greenpeace.
E-post: nina@fairaction.se


Hugo Rückert, projektledare
Kommer senast från PR-branschen. Arbetade då med att utforma och aktivera kommunikationskampanjer för svenska och internationella företag. Tidigare utbildad inom relationsmarknadsföring samt kompletterande studier inom social hållbarhet vid Umeå Universitet.
E-post: hugo@fairaction.se

Maria Nyström, projektmedarbetare
Studerat beteendevetenskap samt miljökommunikation och förvaltning. Har tidigare arbetat förebyggande och uppsökande kring barn och unga som fältsamordnare i Norrtälje kommun. Har läst internationell hälsa i Thailand, gjort praktik på en hållbarhetsorganisation i Ladakh, Indien samt på Naturskyddsföreningen.
E-post: maria.nystrom@fairaction.se

Elin Tjernström
Ekonom med inriktning på internationellt företagande. Har arbetslivserfarenhet från både ideell och privat sektor, bland andra för organisationerna We Effect och Läkare utan Gränser. 

E-post: elin@fairaction.se
xx

Foto: Nina Wertholz.